Aktif Yaşam

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Postür Analizi

Postür (Duruş) Nedir ? (açılır menü)

Kas iskelet sisteminde bir zorlanmaya sebep olmayan, vücudun normal eğriliklerinin korunduğu, eklemlere uygulanan kuvvetlerin dengeli dağıldığı duruşa normal postür ya da normal duruş denilir.

Postür Bozukluğu Nelere Yol Açar ? (açılır menü)

Postür bozukluk durumlarında kişi, ideal vücut pozisyonlarında yer almada büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Fiziksel bir rahatsızlık olan bu durumda, ideal vücut pozisyonlarında bir takım sapmalar meydana gelebilmektedir. Bu türde meydana gelen sapmalar, kişide bazı sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Duruş, özgüven ve ifadeyi doğrudan etkilediği gibi, yanlış duruş, iç ve dış hastalıklara davetiye çıkarır. Yere doğru basmak, sırt (bel ve boyun) bölgesinin bilinçli kullanımı; ileride oluşabilecek taban düşüklüğü, menüsküs, fıtık, kireçlenme, disk kayması gibi rahatsızlıkları engeller.

Postür Analizi Nasıl Yapılır ? (açılır menü)
Bu analiz kamera, fotoğraf ile bilgisayar programı üzerinden ve kişi üzerinde fiziksel muayene şeklinde yapılmaktadır.
Kişinin duruşu bazı test kriterlerine göre önden, yandan ve arkadan gözlemlenir, sorunlu bölge veya bölgeler belirlenir. Bu gözlemlerden sonra kişi bilgisayar destekli bir cihaz ile değerlendirilir, gerekli görüldüğünde fotoğraf alınır. Ayrıca hastanın oturma ve yatma esnasındaki olası problemleri de analiz edilir.