Aktif Yaşam

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Ön Çapraz Bağ Yırtığı

Ön Çapraz Bağ Yırtığı

Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament-ACL) dizin stabilizasyonunuve sağlam durmasını sağlayan sert, güçlü ve lifli bir doku demetidir. ACL hasarları ameliyatla veya ameliyatsız tedavi edilebilir. Gerek ameiyatlı gerekse ameliyatsız olsun, rehabilitasyon şarttır, çünkü dizin işlevini yeniden kazanmasını sağlamak rehabilitasyon ile olur. Rehabilitasyon, hastanın ihtiyacına göre düzenlenmiş, çoğunluğu egzersiz disiplini olan bir dizi uygulama içerir

ACL Yırtığı

ACL hasarları, özellikle sporcularda çok sık görülmektedir. Genellikle dizin, normal hareket yeteneğinin ötesinde zorlanmasıyla ortaya çıkar. Böyle bir durumda tıpkı bir ipin liflerinin ayrılıp kopması gibi, bağ gerilerek yırtılır. Ağrı duyarsınız, diziniz şişer ve sanki dizleriniz boşalıyormuş gibi bir duygu verir. Uygulanacak tedavi, zedelenmenin ne kadar ciddi olduğuna ve iyileştikten sonra ne kadar aktif bir yaşam sürdüreceğinize bağlıdır. Bu konuda doktorumuz, tedavi seçenekleri hakkında size daha ayrıntılı bilgi verebilir.

Rehabilitasyon Neden Gereklidir ?

Rehabilitasyon, dizinizi tutan kasları güçlendirmek için gereklidir. Aynı zamanda eski esnekliğini yeniden kazanmasını, ağrılarınızın azalmasını sağlar ve ileride başka diz sorunları yaşamanızı da engeller. Unutmayın ki rehabilitasyon süreci zaman ve çaba gerektirir. Ama alacağınız sonuç hepsine değecektir. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, normal yaşamınıza, faaliyetlerinize dönmek için de o kadar iyi hazırlanmış olursunuz.