Aktif Yaşam

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı Nedir ?

Boyun omurları arsında bulunan disk adını verdiğimiz dışı esnek, içi yumuşak olan dokunun, bulunduğu yerden taşıp omurga kanalı içerisine girerek, kola giden sinirlere ve / veya omuriliğe baskı yapması sonucunda görülen rahatsızlıktır. Hangi iki omur arasındaki disk hasarlıysa o segmente göre isim alır. (örneğin C4-5 boyun fıtığı)

Neden Olur ?

Omurlar arasındaki diskler, içi jöle kıvamında, dışı elastik yastıkçıklardır. Bunların görevi, hareket halindeyken omura binen yükü dengeli olarak bir alt omura iletmek ve absorbe etmektir. Zamanla yada travmaya bağlı olarak diske binen dengesiz yük sonucu, diskin içindeki akışkan kısım dışındaki elastik kısmı iterek baloncuk yapmasına veya patlamasına (fıtık) sebep olur.

Kimlerde Görülür ?

Disklere binen yükün dengesizliğini artıran faktörler arasında; uzun süreli oturma gerektiren masa başı çalışanlar, hareketsiz yaşam, ağır işlerde çalışma veya uygunsuz pozisyonda uzun süreli hafif işler, yüksek yastık kullanımı, kafa travmaları, trafik kazaları, omurga eğrilikleri, yaş, sigara kullanımı sayılabilir.

Belirtileri Nelerdir, Nasıl Seyreder ?

  • Boyun ağrısı
  • Bir hat halinde ilerleyen, bazen ele kadar giden kol ağrısı
  • Kol ve / veya elde uyuşukluk, karıncalanma
  • Kol ve / veya elde kuvvet kaybı
  • Sırt ağrısı
  • Nefes tutarken, gülerken, öksürürken veya hapşırırken ağrının artması
  • Uzun süre yürümekte zorlanma, oturma ihtiyacı.
  • Boynun dikliğinin bozulması (bir tarafa veya öne eğik pozisyon)
  • Bu ağrıların hareketsizken ve / veya gece artması.

Önlem alınmadığı takdirde yukarıdaki şikayetlerin şiddetinde artma olabilir. Normal hareket kabiliyetini kaybeden hasta, boyun çevresi, sırt ve kol kaslarında kuvvet kaybı yaşayabilir. Vücut mekaniği değişen hasta normal pozisyonunu koruyamayarak hareketi kısıtlanabilir. Kolunu rahat kullanamayan hasta ikincil ağrılar yaşayabilir.

Belirtilerin hangi bölge veya ne şekilde olduğu fıtığın hangi segmentte oluştuğuna bağlıdır. Böylece semptomların hissedildiği kısımlar segmenti belirlemede yardımcı olur. Ağrının nerede olduğunu bilmek teşhisin doğru konulması adına önemlidir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Sizde boyun fıtığı olması ameliyat olacağınız anlamına gelmemektedir. Boyun fıtığı hastalarının büyük çoğunluğu doğru tedavi programı ile tamamen iyileşmektedir. Burada takip edilmesi gereken ağrının seyridir. Ağrı uzun süre (3-4gün) geçmiyor veya artıyorsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çok ciddi durumlar (kas kuvvetsizliği, kolu kullanmada zorlanma) dışında aşağıdaki cerrahi dışı tedaviler tercih edilir.

Dinlenme;

Eğer çok şiddetli ağrınız yoksa birkaç gün işten uzak kalmak ve fiziksel faaliyetleri azaltmak iyi gelebilir.

İlaçlar;

Daha şiddetli ağrılarda ilaç kullanmak ağrıyı dindirmede yardımcı olabilir. İlaç kullanımı ağrının azalmasında etkili olmuyorsa doktorunuz size daha ağır ilaçlar önerebilir, dozunu artırabilir.Fakat birçok hekim birkaç gün veya en çok bir haftalık ilaçlar vermektedir.

Fizik Tedavi;

Dinlenme ve ilaç kullanımından sonuç alınamadığı durumlarda hastanın bir fizik tedavi hekimine başvurması gerekmektedir. Böylece hastanın semptomlarına göre tedaviye başlanır.

Dinlenme veya ilaç kullanımından sonuç alınsa dahi, hastanın, bir fizik tedavi hekimine veya bir fizyoterapiste görünmesi, problemin tekrarlamaması, doğru egzersiz programı ve vücudun doğru kullanılması açısından çok önemlidir.

Kurumumuzda Neler Yapılır ?

Genel olarak ismi boyun fıtığı olsa da her hastada belirtileri ve seyri farklıdır. Dolayısı ile hastaya özel yaklaşımlarda bulunmak gerekir. Kurumumuzda aşağıdaki uygulamaların uygun kombinasyonu ile hastalarımız eksiksiz tedavi edilmektedir.

Yüzeysel sıcak ve soğuklar
Derin ısıtıcılar (ultrason, laser)
Elektroterapi
Traksiyon (Antalgic Trak)
Manuel Terapi (mobilizasyon, manipulasyon)
Lokal enjeksiyonlar (epidural steroid enjeksiyonu, PRP)
kinezyolojik bantlama
Acustic wave theraphy(AWT)
Tıbbi Masaj
Lazer
Manyetik alan
Kişiye özel egzersiz